Bursa’da Sel Can Aldı!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, Bursa’da selin etkili bulunduğu bölgeye hareket ettiği bildirildi.130 haneli Dudaklı köyü akşam saatlerinde felaketi yaşadı. Sağanak yağış sele dönüştü. Çınarcık olarak tanınan dağ yöresinden gelen kaya parçalarıyla gelen sel suları köyde yaşamı durma noktasına getirdi. Köyün üst kısmındaki bir evde kalan 24 yaşındaki engelli Kader Akbaba […]
Gündem - 22 Haziran 2020 14:01 A A

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, Bursa’da selin etkili bulunduğu bölgeye hareket ettiği bildirildi.130 haneli Dudaklı köyü akşam saatlerinde felaketi yaşadı. Sağanak yağış sele dönüştü. Çınarcık olarak tanınan dağ yöresinden gelen kaya parçalarıyla gelen sel suları köyde yaşamı durma noktasına getirdi. Köyün üst kısmındaki bir evde kalan 24 yaşındaki engelli Kader Akbaba sel sularından dışarı çıkamayarak yaşamını kaybetti. Yakınları gözyaşlarına boğulurken, sel sularıyla sürüklenen babası Recep Akbaba ise köy meydanında kurtarıldı.Köydeki onlarca otomobil, traktör, kamyonet ve römork da sel sularından nasibini aldı. Azgın sular yukarıdan aşağıya çok sayıda aracı sürüklerken, vasıtalar kullanılamaz duruma geldi. Vaka yerine AFAD, Jandarma. Bursa Büyükşehir Belediyesine bağlı İtfaiye Daire Başkanlığı ve AKUT ekipleri gelerek araya girmek etti.İş makineleri de köye sevk edildi. Sel suları çok sayıda evin duvarını da yıktı. Büyük kaya parçaları ise çok sayıda evin içine doldu. Elektrikli aletlerin tamamı ise kullanılamaz duruma geldi.

Bursa Valisi’nden Açıklama

Bursa Valisi Yakup Canbolat da araştırma gerçekleştirmek üzere köye gelirken, köyde temizlik çalışmasının başlatıldığı öğrenildi. Ankara yolunda da trafikte sel suları sebebiyle aksamalar yaşandı. Hem de Uludağ’dan gelen azgın sel suları Gölbaşı’nda köprüleri yıktı.Öte yandan şeftali, armut, ayva, kiraz ağaçlarının dikili bulunduğu, marul, çilek, maydonoz ve detaylı sebzelerin ekili bulunduğu binlerce dönüm de sular altında kaldı.51 yaşındaki köy sakini İsmail Sağdıç, “Ömrü yaşamımda ilk kez bu tür bir felaket gördüm. Evleri yıktı geçti. Malesef bir kaybımız var. Tüm ekili alanlar sular altında. Cumhurbaşkanlığı’ndan Tarım Bakanlığı’ndan yardım bekliyoruz” dedi.

Bu haber 567 kez okundu.
Gündem - 14:01 A A
BENZER HABERLER