800 YILLIK AHİ GELENEĞİNİN MERKEZİ KIRŞEHİR’DİR

Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifcilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, 800 yıllık AHI geleneğinin merkezinin KIRSEHIR olduğuna vurgu yaparak, ” Medeniyetimizin temel direklerinden biri olan Ahilik “hakka hizmet, halka hizmet” anlayışı ve ahlak ilkeleriyle 800 yıl boyunca ticari ve sosyal hayatımıza yön vermiş olan geleneğimiz ve teşkilatımızdır. Türk- İslam medeniyetinin Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli, […]
Gündem - 13 Ocak 2020 12:33 A A

Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifcilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, 800 yıllık AHI geleneğinin merkezinin KIRSEHIR olduğuna vurgu yaparak, ” Medeniyetimizin temel direklerinden biri olan Ahilik “hakka hizmet, halka hizmet” anlayışı ve ahlak ilkeleriyle 800 yıl boyunca ticari ve sosyal hayatımıza yön vermiş olan geleneğimiz ve teşkilatımızdır.

Türk- İslam medeniyetinin Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli, Şeyh Edebali gibi önemli şahsiyetlerinden biri olan Ahi Evran Veli tarafından on üçüncü yüzyılda Anadolu’da başlatılan Ahilik geleneği sadece tasavvuf yönüyle değil, esnaf ve sanatkarların meslek ilkelerini ve ahlakını belirleyen bir kılavuz ve teşkilat olmasıyla da değerlidir.

Ahi Evran Veli Kayseri, Denizli ve Konya yörelerinde faaliyetlerde bulunmuş, son olarak da Kırşehir’e gelerek ömrünün sonuna kadar burada yaşamıştır. Kabri Kırşehir’dedir. Bu nedenle Kırşehir Ahiliğin kalbi, merkezi kabul edilir.

Ülkemizde Ahilik ile ilgili en büyük ve 81 ili kapsayan etkinlik olan Ahilik Haftası Kutlamaları 13.08.2008 tarih ve 26966 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Ahilik Haftası Kutlamaları Yönetmeliği” hükümlerine göre Ticaret Bakanlığımız tarafından koordine edilir ve yürütülür.

Söz konusu yönetmelikte, “Ahilik Haftası Kutlamalarının Merkezi Kırşehir’dir” ifadesi yer alır. Kutlamalar her yıl Bakanlığımızın koordinasyonunda, Kırşehir Merkez olmak üzere 81 ilimizde yapılır. Kurumsal hale gelen kutlamaların kapsamı Ahilik ile özdeşleşmiş Kırşehir’de diğer illerimizden kat be kat fazladır.

Kırşehir’in merkez olduğu kutlamalarda yapılacak faaliyetler Bakanlığımız koordinasyonda Ahilik Kutlamaları Merkez Yürütme Kurulu kararıyla belirlenir.

Kurulda, Ahilikle alakalı kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütleri dışında Kırşehir Valiliği, Kırşehir Belediyesi, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası ve Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Kırşehir’de kurulu olan Ahi Kültürünü Araştırma ve Eğitim Vakfı temsilcileri yer alır. Başka bir ilden katılımcı bulunmaz.

Ahilik kültürüne ve ona ev sahipliği yapan Kırşehir’e verilen önem gereği etkinliklere devletin en yüksek seviyesinde katılım sağlanır. Diğer illerden esnaf ve sanatkar temsilcileri Kırşehir’de misafir edilir.

Bakanlığımız sadece Ahilik Haftası Kutlamalarında değil, Ahilik kültürünün yaşatılması ve tanıtılması ile ilgili faaliyette Kırşehir’i odak noktası kabul eder.

Bu amaçla Bakanlığımız müşahitliğinde Ahilik geleneğinin korunması için Ahi Evran-ı Veli Hazretleri’nin türbesinin bulunduğu Ahi Evran Camii’ne komşu olarak Ahi Evran-ı Veli Külliyesi Projesi başlatılmıştır. TOBB, TESK, TESKOMB ile Kırşehir Belediyesi arasında yapılan protokollerle başlatılan bu büyük bütçeli proje tamamlandığında Külliye bünyesinde; Ahilik araştırma kütüphanesi, bedesten, ahilik müzesi, usta ve esnaf odaları, dükkanlar, şadırvan, sahne ve tören alanı vb. sosyal donatılar yer alacaktır.

Ahi Evran-ı Veli’yi ve Ahilik kültürünü ülkemizde ve dünyada tanıtmak ve yaşatmak için yapılacak her türlü etkinliği planlamak ve yönetmek; Ahilik bilincini yeni nesillere aktarmak için Ahi Evran-ı Veli Vakfı kurulması, vakfın merkezinin Ahi Evran-ı Veli Külliyesi alanında olması planlanmaktadır. Vakfın kurullarında Kırşehirli kurumlar yer alacaktır.

Vakfın faaliyetlerine ilişkin usul ve esasların belirlendiği, Ahi Evran-ı Veli Vakfı Kanun Teklifi hazırlanmıştır. Hazırlanan Kanun Teklifine göre, Vakfın Mütevelli Heyeti Başkanı Ticaret Bakanıdır.

Ahilik kültürünün yaşatılması ve tanıtılması için Bakanlığımız tarafından üç ayda bir Ahiname Dergisi yayınlanarak tüm kurum ve kuruluşlara dağıtılmakta, dijital ortamda okuyuculara erişim sağlanmaktadır.

Uzun süren akademik çalışmaların sonucunda iki ciltten oluşan Ahilik Ansiklopedisi İngilizce çevirisi ile birlikte yayınlanmıştır. Ahilik ile ilgili sempozyumlar, konferanslar düzenlenmektedir. Bakanlığımız tarafından bugüne kadar pek çok üniversitede Ahilik Panelleri düzenlenmiştir.

Ahilik kültürü ile Kırşehir’in birbirinden ayrı düşünülemeyeceği herkesin kabul ettiği, tarihsel bir gerçekliktir.

Ancak, Ahilik bütün insanlığa ve bütün çağlara seslenen bir düsturdur. Onu herhangi bir zaman dilimine veya herhangi bir coğrafyaya hapsetmek mümkün değildir.

Kırşehir’den başka illerde de etkinlikler yapılmasından rahatsızlık duymamalı, aksine bu faaliyetleri desteklemeliyiz. Ahiliğin düsturlarının ülkemizin her bir köşesinde tanınması ve yaşatılmasına hizmet etmek, aynı zamanda Ahilik ile özdeş olan Kırşehir’in tanıtımına hizmet etmektir.

Bu kadim kültüre ve Kırşehir’e verilebilecek en büyük zarar siyasi münakaşalar için Ahiliği kullanmaktır.

Geçtiğimiz günlerde Ahilik, çok yakışıksız bir şekilde siyasal gündem haline getirilmiştir.

“Ahilik Kırşehir’den alınacak, başka bir ile verilecek” iddiasının sahibi siyasetçiler şahsımı yakından tanıyan kişilerdir. Endişelerinde samimi olsalar, maksatları konuyu siyasete malzeme etmek olmasa ilk elden bilgi alabilecekleri Ahiliğe sahip çıkma kisvesi altında, kamuoyunu gerçekle ilgisi olmayan, asılsız bir gündemle meşgul etmeyi tercih ettiler. Bu konuda takdir Kırşehirlilere aittir.

Bilinmesini isterim ki, gerçek dışı iddialarla siyaset yapmak en hafif deyimle ayıptır. Başta biz Kırşehirliler olmak üzere millet olarak böyle bir siyaseti hak etmiyoruz” dedi.

Bu haber 588 kez okundu.
Gündem - 12:33 A A
BENZER HABERLER