MHP’den Hükümete Flaş Çağrı

MHP’den hükümete flaş çağrı: Derhal durdurun Koronavirüsle mücadelenin sıkı tutulduğu şu günlerde MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Hidayet Vahapoğlu’ndan hükümete flaş bir çağrı geldi. Çin’in plastik atık ithalatını yasaklamasının ardından Türkiye adeta çöp ülkesine döndü. Türkiye’nin Irak, Tunus, Tayland gibi ülkelerden bile plastik atık ithal ettiği ortaya çıktı. Koronavirüsle mücadele edilen ve sınırlarımızın […]
Gündem - 30 Mart 2020 13:38 A A

MHP’den hükümete flaş çağrı: Derhal durdurun
Koronavirüsle mücadelenin sıkı tutulduğu şu günlerde MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Hidayet Vahapoğlu’ndan hükümete flaş bir çağrı geldi.

Çin’in plastik atık ithalatını yasaklamasının ardından Türkiye adeta çöp ülkesine döndü. Türkiye’nin Irak, Tunus, Tayland gibi ülkelerden bile plastik atık ithal ettiği ortaya çıktı.

Koronavirüsle mücadele edilen ve sınırlarımızın kapatıldığı bu günlerde MHP’den flaş bir çağrı geldi. MHP çöp ithalatının derhal durdurulmasını istedi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Hidayet Vahapoğlu, “Üste para vererek virüs ithal etmeyelim. Geri dönüşüm gerekçesi ile çöpünü ithal ettiğimiz ülkelerin tamamı corona virüsten kırılıyor. Covid-19 salgınının önüne geçilene kadar yurt dışından çöp ithalatı durdurulmalı” dedi.

Vahapoğlu bu konuda Sağlık ve Ticaret Bakanlıklarına çağrıda bulundu.

50 BİN TONA YAKIN ÇÖP VE PLASTİK ATIK İTHAL EDİLİYOR

Türkiye aralarında İtalya, İspanya, İngiltere, Fransa, Japonya, Belçika, Hollanda ve Almanya’nın bulunduğu çok sayıda ülkeden aylık 50 bin tona yakın çöp ve plastik atık ithal ediyor.

Türkiye 2014 yılında 45.3 milyon dolar plastik atık ithal ederken bu miktar 2018 yılında 116.4 dolara yükseldi. Ocak–Ağustos 2019 döneminde ise 73.4 milyon dolara ulaştı.

Doğada çözülmesi yüzlerce yıl süren plastik atıkların geri dönüşümünde çok yüksek enerji harcanıyor ve hava kirliliğine yol açıyor.

Bu haber 534 kez okundu.
Gündem - 13:38 A A
BENZER HABERLER