Fahrettin Koca, Koronavirüse Karşı Çin’den İlaç Getirildiğini Duyurdu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önemli açıklamalarda bulunuyor. Fahrettin Koca, koronavirüse karşı Çin’den ilaç getirildiğini duyurdu. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu toplantısı sona erdi. 5 saatten uzun süren toplantının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basının karşısına geçti. Sağlık Bakanı Koca önemli açıklamalarda bulunuyor. Sağlık Bakanlığının Bilkent Yerleşkesi’ndeki Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu toplantısı sona erdi. Sağlık Bakanı Fahrettin […]
Gündem - 24 Mart 2020 14:21 A A

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önemli açıklamalarda bulunuyor. Fahrettin Koca, koronavirüse karşı Çin’den ilaç getirildiğini duyurdu.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu toplantısı sona erdi. 5 saatten uzun süren toplantının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basının karşısına geçti. Sağlık Bakanı Koca önemli açıklamalarda bulunuyor.

Sağlık Bakanlığının Bilkent Yerleşkesi’ndeki Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu toplantısı sona erdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önemli açıklamalarda bulunuyor.

Can kayıplarının nedenlerini açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Kaybettiğimiz hastalarımızın hepsi ileri yaştaydı. Ancak ölümlerinin tek sebepleri yaşları değildi. Başka hastalıklarının da etkileri bulunuyordu. Vücutlarının dirençsizliği de bir faktördü” şeklinde konuştu.

Koca sözlerine şöyle devam etti;

“Kaybettiğimiz hastaların hepsi ileri yaşta ve bünye olarak dirençleri zayıftı. Büyüklerimize seslenmek istiyorum. Onların koronavirüsten etkilenmemesi konusunda bizler sorumluluk sahibiyiz. Bu toplumun sizin hayat tecrübenize ihtiyacı var. Ailelerinizin size ihtiyacı var. Hayat yolculuğunda evlatlarınızın vereceğiniz tavsiyelere ihtiyacı var. Torunlarınızın sevginize ihtiyacı var. Bunları hastayken yapamazsınız. Yapmak isteyip daha yapamadığınız kaç şey olduğunu düşünün. Ağır hastayken yapamazsınız. Sizin öğütlerinize ihtiyacımız var ama siz de bir defaya mahsus bu öğüdü kabul edin. Bu günlerde size karşı hassasiyeti yüksek olan yalnız kendi evlatlarınız değil, bütün toplum. Bu salgında mümkün olduğu kadar az kayıp vermek, bu durumu birlikte atlatmak istiyoruz. Evden çıkmanız bir süre kısıtlandırıldı, bu kurala uyun.”

32 bin personel alınacak

Koronavirüsle mücadelede ülkece ciddi deneyim kazanıldığını belirten Bakan Koca, “Koronavirüsle mücadelede dayanışmamızın dünyada örneği yok.” dedi.

Sağlık Bakanı Koca, “Sağlık Personelimize 32 bin yeni personel ekledik. Çalışan sağlık personelimizin ek ödemelerinin 3 aylık zaman seviyesinde yüzde 100 olacağını buradan ifade etmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Bakan Koca Türkiye’de üretilen maskelerin Türkiye’de kalacağını açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Maske üreten 20 firma ile anlaşma yapıldı. Yerli cihazın seri üretimine başlıyoruz” dedi.

“Biz başka ülke olmayacağız”

Sağlık Bakanı Koca, bizleri başka ülkeler ile kıyaslıyorlar. Aldığımız tedbirleri karşılaştırıyorlar. Yalnız değiliz hep birlikteyiz” dedi.

Koronavirüs için Çin’den ilaç getirildi

Çin’den olumlu sonuç veren ilaç da bu sabah geldi. Yoğun bakım şartlarında tedavisi devam edenlere uygulanmaya başladı.

“İyileşen hastalar var”

Bakan Koca gelen soruya, “İyileşen vakalarımız var” şeklinde cevap verdi.

Koca açıklamalarına şöyle devam etti;

Devlet kurumlarının misafirhaneleri sağlık personeline açıldı. Bu konuyla ilgili bir genelge çıktı. Sağlık personeli içinde de pozitif olan vakalarımız var. Gün sonu sayılar toplandığı için vaka sayısını gün sonunda açıklayacağız.

Koca açıklamalarına şöyle devam etti;

Devlet kurumlarının misafirhaneleri sağlık personeline açıldı. Bu konuyla ilgili bir genelge çıktı. Sağlık personeli içinde de pozitif olan vakalarımız var. Gün sonu sayılar toplandığı için vaka sayısını gün sonunda açıklayacağız.

Testlerden ücret alınıyor mu?

Sağlık Bakanı Koca koronavirüs testinden ücret alınıyor mu sorusuna “Testlerden ücret almıyoruz, almayacağız, alanlara da izin vermeyeceğiz” şeklinde cevap verdi.

Bu haber 660 kez okundu.
Gündem - 14:21 A A
BENZER HABERLER