ZAFER ÇAM YAZIYOR : ALLAH’IN YARATIĞI HİÇ BİR CANLIYA KIYMAYINIZ

ZAFER ÇAM YAZIYOR ALLAH’IN YARATIĞI HİÇ BİR CANLIYA KIYMAYINIZ Yaratılmışları yaratandan ötürü seviniz. Hiçbir canlıya kıymayalım İnsana kıyan hayvana kıymaz mı? İnsanın değeri olmadığı bir ülkede hayvanın değeri olur mu?Ülke genelinde İnsanlara yapılan zulümlerin, katliamların, ölümlerin önü alınmıyor.Ne konuşuyoruz sokak hayvanlarına yapılan eziyetleri. Yahu her gün sokak ortasında suçsuz mazlum kadınlar, çocuklar öldürülüyor. Evlerde insanlar […]
Güncel - 5 Aralık 2022 16:16 A A
ZAFER ÇAM YAZIYOR
ALLAH’IN YARATIĞI HİÇ BİR CANLIYA KIYMAYINIZ
Yaratılmışları yaratandan ötürü seviniz.
Hiçbir canlıya kıymayalım İnsana kıyan hayvana kıymaz mı?
İnsanın değeri olmadığı bir ülkede hayvanın değeri olur mu?Ülke genelinde İnsanlara yapılan zulümlerin, katliamların, ölümlerin önü alınmıyor.Ne konuşuyoruz sokak hayvanlarına yapılan eziyetleri. Yahu her gün sokak ortasında suçsuz mazlum kadınlar, çocuklar öldürülüyor.
Evlerde insanlar katlediliyor, cadde üzerinde yan baktın kavgaları silahlı, bıçaklı savaş alanı oluyor.İşyerleri basılıyor mafya çatışmasında canlar gidiyor. Kucağında çocuğuyla masum bir anne cinayetleri hiç eksilmiyor.Türk katileri bırakın artık yabancılar elini kolunu sallayarak cinayet işliyor.
Katiller, caniler, sapıklar iyi halde yatmadan çıkıyor.Biz hayvanlara zulüm eden katleden sapıklardan bahsediyoruz. Hayvan zülüm edenle insana kıyanın arasında fark yok.Biz insanı korursak hayvanları da korumuş oluruz. İnsana kıyanı ceza evlerinde kısa süreliğine beslersek hayvanları katledenlerde izleriz.Konya’da Belediyeye ait hayvan barınağındaki o rezillikten beri, günlerdir hayvana karşı şiddet konuşuluyor.
Hemen belirteyim, sadece Konya değil, ülkenin her köşesinde benzer bir katliam sürmekte!Doğa da hayvanlar da insan için vardır. Hayvana gerçek saygı tüm cana saygıdır. Her canlının yaşama hakkı vardır.
İnsanın olmadığı yerde hayvanında doğanında anlamı yoktur. Allah kâinatı insanlar için var etmiş. Tüm canlı cansız insanların var olduğu yerde değerlidir.Hepimiz hayatının bir döneminde evde ya da bahçede hayvan beslemişizdir.
Hayvan sevgisi birçoğumuzda çocukluktan itibaren gelişen bir duygudur.Özellikle köylük yerlerde herkesin evinin içerisinde beslediği kedisi bahçesinde bir köpek vardır.
Kapısının önünde beslediği, yemlediği büyüttüğü etinden, sütünden, yününden, yumurtasından verim aldığı hayvanları vardır.En küçüğünden en büyüğüne kadar her hayvan, Allah’ın eseri olarak değerlidir ve O’nun tarafından insana emanet edilmiştir.İnsanoğlu, hayvanlara karşı insaflı, şefkatli ve merhametli olmakla mükelleftir.İslam, hayvanlara zulüm ve işkence anlamına gelen, onları yaratılış amacına aykırı biçimde zorlayan her türlü davranışı yasaklar.
Hayvan sevmeyen, insan da sevemez! Sözü ne kadar yerinde. Doğayı sevmeyen, doğaya saygısı olmayanın, insana da sevgi ya da saygı beslemez, besleyemez!
Her gün sosyal medya üzerinde ve televizyon kanlarında hayvanlar yapılan işkence ve sapıkça ilişkileri okumaktayız.Bu ise insanoğlunun ne kadar sapık ve cani olduğunu gösteriyor. Tarih boyu hayvana karşı insanoğlu çok acımasız olmuş.
Bugünde aynı sapık acımasız zihniyetin ürünleri meydanlarda. İnsanların hayvanlara karşı tavrı, tutumu, davranış biçimi aynı şablonu izliyor.Nefret ya da sevgi; kötülük ya da iyilik, şefkat ya da kin, intikam, empati ya da ayırımcılık, ötekileştirmek, düşman bellemek…
Yaptığınız seçim, birey ve toplum olarak sizin yeryüzündeki yerinizi, kişiliğinizi, kimliğinizi ama aynı zamanda geleceğinizi de belirliyor.Öyleyse! En küçüğünden en büyüğüne kadar her hayvan, Allah’ın eseri olarak değerlidir ve O’nun tarafından insana emanet edilmiştir.İnsanoğlu, hayvanlara karşı insaflı, şefkatli ve merhametli olmakla mükelleftir.
Hayvanlar da tıpkı bizler gibi yeryüzünün misafirleridir. Onların da yaşama, korunma, barınma gibi temel hakları olduğunu unutmayalım.Yaratılmışlar alemine sevgi, şefkat ve ibret nazarıyla bakalım. Hiçbir canlıyı incitmeyelim.
Bu haber 187 kez okundu.
Güncel - 16:16 A A
BENZER HABERLER