Ülkücü Şehit Gün Sazak Kimdir?

ÜLKÜCÜ ŞEHİT GÜN SAZAK MEKANIN CENNET OLSUN.TÜRKİYENİN ANAHTARI TÜRK MİLLİYETÇİLERİDİR, EN SAĞLAM ADRES ONLARDIR,BU ÜLKENİN GÜVENLİĞİ ÜLKÜCÜLERDİR,HERKES BUNU BÖYLE BİLMELİDİR. GÜN SAZAK KİMDİR.?   27 Mayıs akşamı komünist teröristler tarafından şehit edilen Gün Sazak, 26 Mart 1932 yılında doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Ankara Maarif Kolejinde yapan Sazak 1951-1959 yılları arasında Birleşik Amerika’ya gitti. […]
Güncel - 26 Mayıs 2020 21:47 A A

ÜLKÜCÜ ŞEHİT GÜN SAZAK MEKANIN CENNET OLSUN.TÜRKİYENİN ANAHTARI TÜRK MİLLİYETÇİLERİDİR, EN SAĞLAM ADRES ONLARDIR,BU ÜLKENİN GÜVENLİĞİ ÜLKÜCÜLERDİR,HERKES BUNU BÖYLE BİLMELİDİR.

GÜN SAZAK KİMDİR.?

 

27 Mayıs akşamı komünist teröristler tarafından şehit edilen Gün Sazak, 26 Mart 1932 yılında doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Ankara Maarif Kolejinde yapan Sazak 1951-1959 yılları arasında Birleşik Amerika’ya gitti. Burada California Polytechnic-Curleck Koleji’nde süt sanayii ihtisası yaptı. 1955-1956 yılları arasında çiftlik yapan Sazak, 1956-1958 yıllarında askerlik vazifesini ifa etti.

Askerliği bitince çiftliği sürdüren Sazak, 1972 yılında bir inşaat firması kurarak müdürlüğünü üstlendi. Bu firmanın müdürlüğü döneminde 6 liman, 1 havaalanı ve bir hastahanenin yapımında görev aldı.

Gün Sazak daha sonra Türk Milliyetçiliği fikrinin siyasi hayattaki aksiyonu MHP’ye girdi ve genel kurul üyeliğine seçildi. 1973’deki kongre ile yeniden genel kurul üyeliğine getirildi. Bu kongre Sazak’ı aynı zamanda MHP Genel Başkan Yardımcısı yaptı.

Şehit Gün Sazak 21 Temmuz 1977 tarihinde kurulan AP, MSP, MHP koalisyon hükümetinde parlemento dışından Gümrük ve Tekel Bakanı oldu. Gün Sazak’ın bakanlık dönemi Türk tarihinde kaçakçılığa karşı en şiddetli mücadelenin yürütüldüğü bir dönem olarak hatırlanacaktır. Gün Sazak, üstün çalışma şevki ve azmi ile başarılı bir bakanlık döneminde dost ve düşman herkesin takdirini kazanmıştı.

İngilizce bilen Sazak evli ve iki kız, iki erkek dört çocuk babasıydı…

Bu haber 1468 kez okundu.
Güncel - 21:47 A A
BENZER HABERLER