Millet İttifakı’nda HDP Çatlağı

HDP’Yİ NEREYE KONUMLANDIRIYORSUNUZ? “İYİ Parti HDP‘yi nereye konumlandırıyor?” sorusunu da yanıtlayan Akşener, HDP’yi ‘PKK’nın uzantısı olarak gördüklerini’ söyledi ve şu açıklamalarda bulundu: “PKK terör örgütünün yanına konumlandırıyor. Hep bunu söyledik. Millet İttifakı’nın bileşenlerine baktığınız zaman, 24 Haziran’da Demokrat Parti var, Saadet Partisi var, İYİ Parti ve CHP var. Yerel yönetimlerle ilgili sadece İYİ Parti ve CHP […]
Siyaset - 26 Nisan 2020 16:42 A A

HDP’Yİ NEREYE KONUMLANDIRIYORSUNUZ?

“İYİ Parti HDP‘yi nereye konumlandırıyor?” sorusunu da yanıtlayan Akşener, HDP’yi ‘PKK’nın uzantısı olarak gördüklerini’ söyledi ve şu açıklamalarda bulundu:

“PKK terör örgütünün yanına konumlandırıyor. Hep bunu söyledik. Millet İttifakı’nın bileşenlerine baktığınız zaman, 24 Haziran’da Demokrat Parti var, Saadet Partisi var, İYİ Parti ve CHP var. Yerel yönetimlerle ilgili sadece İYİ Parti ve CHP var. Seçmen oy vermiştir ona söyleyecek bir sözümüz yok. Yani seçmenler hiçbir zaman hiçbir siyasi partinin tapulu malı değildir. Sayın İmamoğlu’nun üzerinden hadiseye baktığımız zaman o 800 bin farkın aşağı yukarı ölçümlere göre 3 milyon insan üzerindeki seçmenin AKP’li olduğu görülüyor. Çünkü 31 Mart 325 bin AKP seçmeni sandığa gitmedi. 398 bin civarında da CHP seçmeni sandığa gitmedi. Dolayısıyla AKP-MHP-İYİ Parti-Saadet Partisi seçmeni ittifak olmamasına rağmen bütün farklı siyasi görüşlere geçmişte oy veren seçmen İstanbul’da 800 bin farkla Sayın İmamoğlu’nu seçti.”

CHP NE DİYECEK?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve parti yöneticileri, HDP ile PKK’yı eşitleyen açıklamalara karşı çıkmışlar ve HDP’nin yasal bir parti olduklarını iddia etmişlerdi. Son yerel seçimlerde de HDP, CHP adaylarını desteklemiş ve oy vermişti. HDP yöneticileri defalarca yerel seçimlerde AKP’ye karşı yakalanan başarının HDP sayesinde olduğunu söylemişti. Millet İttifakı’nın bir diğer ortağı olan Meral Akşener’in HDP’ye yönelik sözlerinin, ittifakın geleceği açısından soru işaretlerine neden oldu. Son dönemde Kılıçdaroğlu ve Selahattin Demirtaş, “demokrasi ittifakı” söylemleriyle yeni seçim için de “ittifak” sinyalleri vermişti.

Bu haber 445 kez okundu.
Siyaset - 16:42 A A
BENZER HABERLER