Market ve Kuaförler İçin Yeni Tedbirler

Çalışan ve müşteri dahil en az 4 metrekareye 1 birey olacak şekilde içeriye müşteri alınacak. Ürünlerden ideal olanlar daha daha eskiden değişik miktarlarda paketlenip satışa sunulacak. Yalancı itimat hissi yaratarak Kovid-19 bulaşma tehlikesini arttırabileceği amacıyla et ve et ürünleri, paketlenmemiş besin maddeleri ve manav reyonunda çalışan personel haricindeki çalışanların eldiven kullanmaları, önerilmeyecek. Eldiven besin dışındaki […]
Güncel - 10 Temmuz 2020 16:40 A A

Çalışan ve müşteri dahil en az 4 metrekareye 1 birey olacak şekilde içeriye müşteri alınacak. Ürünlerden ideal olanlar daha daha eskiden değişik miktarlarda paketlenip satışa sunulacak. Yalancı itimat hissi yaratarak Kovid-19 bulaşma tehlikesini arttırabileceği amacıyla et ve et ürünleri, paketlenmemiş besin maddeleri ve manav reyonunda çalışan personel haricindeki çalışanların eldiven kullanmaları, önerilmeyecek. Eldiven besin dışındaki nesnelere değmeyecek. Kasada tespit edilen ürün bantları günde en az 3 kez tek kullanımlık deterjanlı bez ile silinecek.

‘ÇALIŞANLARIN ELDİVEN KULLANMALARI ÖNERİLMEYECEK’

Market ve süper marketlerde, mesul birey Kovid-19 konusu ile ilgili soru ve endişelere cevap verecek bilgiye sahip olacak.

‘MÜŞTERİ VE ÇALIŞANLAR KONUŞMAYACAK’

Berber, kuaför ve güzellik salonlarında, müşteri ve çalışan dışında kimse bulunmayacak, konuk alınmayacak. Damlacık yolu ile bulaşmayı artırdığı amacıyla iş yerinde müşteriler ve çalışanlar olasıysa konuşmayacak, yüksek sesle konuşmaktan kaçınacak. İş yerinde satışa yayılan şampuan, kozmetik gibi ürünleri olası olduğunca cam ya da tezgâhların gerisinde korumaya alınacak, ortalıkta bırakılmayacak. Fön makinesi olası olduğunca kullanılmayacak. Fön makinesi gibi yüksek hava akımı yaratan cihazları kullanırken, düşük hızda, yandaki müşteriyi etkilemeyecek yönde ya da başka müşterilerden değişik bir alanda kullanılmasına özen gösterilecek.İşlemlerde sarfedilen aletlerin şahsa özel olması sağlanacak. Bireye özel alet tüketimi sağlanamadığı durumlarda, her müşteriden sonra sarfedilen aletlerin hijyenikliği yapılacak ve sonrasında sterilize edilecek. Müşteri alanının temizlenmesi, dezenfeksiyonu ve hazırlanması amacıyla iki müşteri randevusu arasında 20 dakikalık bir mola verilecek. Çalışanlar cep telefonlarını işleme girmeden ve müşteriyle ilişki etmeden evvelce soyunma odalarında bırakacak. İş kıyafetleri günlük değiştirilecek, tekstil kıyafetler en az 60 derecede yıkanacak.

TELEFONLARINI SOYUNMA ODASINDA BIRAKACAKLAR’

Buna göre; güzellik merkezlerinde, kalabalık oluşmasını engellemek amacıyla müşteriler randevu ile kabul edilecek. Güzellik merkezine gelir iken refakatçi ve çocuk getirilmeyecek. Müşteri tokalaşmadan ya da rastgele bir şekilde ilişki etmeden karşılanacak.

Bu haber 511 kez okundu.
Güncel - 16:40 A A
BENZER HABERLER