İstanbul Barosu Çalışma Raporu’nu Yayınladı: FETÖ ve DHKP-C’ye Desteğin İtirafı

İstanbul Barosu geçen döneme ait çalışma raporunu yayınladı. Raporda, DHKP-C terör örgütünün hukuk bürosu olan Halkın Hukuk Bürosu, DHKP-C’ye sempatizan kazandırma faaliyetleriyle tanınan müzik grubu Grup Yorum ve FETÖ gibi terör faaliyeti yürüten örgütlere geniş yer verildi İstanbul Barosu Yönetimi, 3 Ekim’ de toplanacak Genel Kurul için Çalışma Raporu’nu yayınladı. Raporda, DHKP-C terör örgütünün Halkın […]
Güncel - 5 Ekim 2020 10:38 A A

İstanbul Barosu geçen döneme ait çalışma raporunu yayınladı. Raporda, DHKP-C terör örgütünün hukuk bürosu olan Halkın Hukuk Bürosu, DHKP-C’ye sempatizan kazandırma faaliyetleriyle tanınan müzik grubu Grup Yorum ve FETÖ gibi terör faaliyeti yürüten örgütlere geniş yer verildi

İstanbul Barosu Yönetimi, 3 Ekim’ de toplanacak Genel Kurul için Çalışma Raporu’nu yayınladı. Raporda, DHKP-C terör örgütünün Halkın Hukuk Bürosu ve Grup Yorum örgütlenmeleri ile FETÖ üyeliğinden yargılanan isimlere geniş yer verildi.

Çalışma Raporuna göre terör örgütü DHKP-C’ye müzik yoluyla eleman kazandırma faaliyeti ile bilinen müzik grubu Grup Yorum için açılan iki ayrı dava, İstanbul Barosu tarafından yakından takip edilmiş. Grup Yorum üyelerinin tutuklu bulunduğu Silivri 9 Numaralı F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda incelemelerde bulunan İstanbul Barosu Yönetimi’nin, yargılamalara ilişkin detaylı bir rapor hazırladığı da Çalışma Raporu’nda yer alıyor. Raporda, İstanbul Barosu, İstanbul Tabip Odası, Sanatçılar Girişimi ve Sanat Meclisi, Grup Yorum üyeleri için İstanbul Barosu merkez binada basın toplantısı düzenlediği hatırlatılıyor. Toplantıda, “Grup Yorum üyelerine baskı yapıldığı” iddiası vurgulanmıştı.

DHKP-C’nin hukuk yapılanması olan Halkın Hukuk bürosu içinde benzer faaliyetlerin yürütüldüğüne de Raporda yer verilmiş.

İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Çalışma Raporu’nda FETÖ üyeliği suçlamasıyla tutuklu bulunan Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan ve Mehmet Altan’ın da aralarında bulunduğu altı sanığın davasının İstanbul Barosu tarafından gözlemci sıfatıyla izlendiği ve raporlaştırıldığı da aktarılıyor.

EBRU TİMTİK OLAYI

İstanbul Barosu’nun ‘Halkın Hukuk Bürosu’na verdiği destek, gizli bir konu değil. DHKP-C sanığı avukat Ebru Timtik’in örgüt talimatıyla cezaevinde girdiği açlık grevinde hayatını kaybetmesi üzerine İstanbul Barosu’nda Timtik için tören düzenlenmiş, Timtik’in fotoğrafı baro binasına asılmıştı. Tepki çeken olayın ardından baronun terörle ilişkisi sorgulanmaya başlandı. Bu sürecin sonunda İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Ayça Özok Ener, istifa sebebini açıklamadan görevini bırakmıştı.

Vatan Partili avukatlar da İstanbul Barosu Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri hakkında ‘adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs’, ‘suçu ve suçluyu övme’, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’, ‘hakaret’ ve ‘görevi kötüye kullanma’ suçlarından soruşturma başlatılmasını istemişti.

Bu haber 534 kez okundu.
Güncel - 10:38 A A
BENZER HABERLER